Érmelléki Értéktár - értékek megőrzése és értékek teremtése
Ha azt mondjuk az átlag magyar embernek, legyen az határon innen vagy határon túl, hogy Kazinczy Ferenc, Kölcsey Ferenc vagy Ady Endre, ne adj' Isten Fényes Elek, nem biztos, hogy be tudja határolni, hogy a nevezettek melyik történelmi magyar faluban, esetleg tájegységen születtek. Holott mindaz az érték, amit hátrahagytak számunkra a magyar irodalom vagy magyar a tudomány számára, felbecsülhetetlen.
Kazinczy Ferenc Érsemjénben, Kölcsey Ferenc Sződemeteren, Ady Endre Érmindszenten, Fényes Elek Csokalyon született, a településekben az a közös vonás, hogy mindegyik az Érmellék nevű tájegységen találhatók. Érmellék a román-magyar határmentén Bihar, Hajdú-Bihar, Szatmár és Szilágy megye érintkezésénél fekszik. Földrajzi meghatározója az a kb. 100 km hosszú és 5-25 km széles völgy, ami keleti és nyugati teraszra osztja a tájegységet.
Földrajzilag az Érmellékhez 64, zömében magyarok lakta település tartozik, közel 100.000 lakossal. A települések az Ér folyó teknővölgyében, teraszain és vízgyűjtő területein találhatók, de a tájegységhez tartoznak azok a települések is, amelyeknek patakjai az Ér völgyébe torkollnak, bár magától a völgytől távolabb esnek. Így az Érmellék határait tulajdonképpen északon a Kraszna, délen és keleten a Berettyó, míg nyugaton a Nyírség határozza meg.
Az Érmelléki Értéktárat az a civil kezdeményezés hozta létre, amely sürgetőnek érzi az ezen a tájegységen jellemző népi mesterségek, tárgyi, építészeti értékek megőrzését, valamint a ma embere által létrehozott bármilyen, az érték fogalmába beletartozó megvalósítások feltárását, leltározását.