Tradicionális japán otthonok

tradicionalis_japan_otthonok.jpgAz építészeti stílus tájegységenként és kultúránként változik. Egyes helyeken igen érdekes lakóépületeket fedezhetünk fel ennek köszönhetően. A japán építészet nagyon eltér a nyugati stílustól. A tradicionális japán házal,az úgynevezett minkák, ugyanis arra lettek tervezve, hogy könnyen újjáépíthetők legyenek a szigeten oly gyakori földrengések és cunamik után.

Így azok nem stabil építmények, hanem könnyűszerkezetes házak, amelyek fő alkotóeleme a fa, a bambusz és a papír. Ez biztonságtechnikai okokból is előnyös, ugyanis a földrengés hatására összedűlő minka sokkal kisebb valószínűséggel okoz komoly sérülést a bennragadt embereken, mint egy erős tégla ház. A tradicionális japán házak tehát igen egyszerű építmények, amelyeknek a berendezése is az egyszerűséget tükrözi. A minimalista stílus a legjellemzőbb.

A lakások nem túlzsúfoltak bútorokkal, csak a legszükségesebb tároló rekeszek találhatók meg a falak mellett. A színek semlegesek, főleg az építőelem természetes színét tartják meg. Nem jellemző a lakásokra a díszítés sem. Egy-két lampionon, valamint néhány faliképen kívül más díszítőelemmel ritkán találkozhatunk. A mintákra jellemzőek még a tolófalak, így a ház helyiségei könnyen átalakíthatók.

Csupán az előszoba, a konyha illetve a fürdőszoba bír állandó szereppel, a lakás többi helyisége bármilyen funkciót betölthet, amire éppen szükség van. Ma már nem igazán építenek hagyományos házakat japánban sem. Egyre divatosabb a nyugati építészet. De a minkák egyes elemei a modern lakásokban is felfedezhetők az esetek többségében.