Hőmérsékletszabályozás a lakásban
Otthonunk kialakításakor talán a hőmérsékleti tényezők a legmeghatározóbb paraméterek. Ezek ugyanis fontos összetevői a kényelmes lakásoknak. Az sem jó, ha túl meleg van, de a hideg házakba se szeret hazaérkezni senki. Ezért mindent megteszünk azért, hogy otthonunk hőenergia szabályozása a lehető legoptimálisabb legyen.
Ez függ az épület anyagától. A téglaépületek nehezen melegednek fel, de sokáig megtartják a hőenergiát. Ezzel szemben régi vályogházak sokkal ideálisabbak voltak, mert jobb hő eloszlást garantáltak. Ezeket télen könnyen ki lehetett fűteni, és nyáron pedig kellemes hűvöst biztosítottak a lakók számára. Ma már azonban feledésbe merült ez az építőanyag, és helyette különböző praktikákkal próbáljuk komfortosabbá tenni otthonunkat.
A falak hőszigetelése jó megoldás lehet, mint ahogy az elavult nyílászárókkal is hozzájárulhatunk a jobb hőszigeteléshez. Az ablakok mérete is fontos meghatározó tényező, valamint azok tájolása. A nagyméretű dél felé néző ablakok télen praktikusak lehetnek, mert a Nap gyenge sugarai megvilágítják a szobát, és még egy kevés hőenergiát is szállítanak. Ebben az esetben azonban nyáron meg kell oldani az árnyékolást, mert különben óriási hőségre számíthatunk a lakásban.
Persze számtalan árnyékolástechnikai megoldás létezik eme probléma kiküszöbölésre, kezdve a sötétítő függönyöktől, egészen az ablak fölé helyezett napernyőkig. De egy nagy lombhullató fa is segíthet, hiszen az télen beengedi a fényt, azonban nyáron árnyékot tart hatalmas lombkoronájával.