A szalmabála házak jellemzői
Az otthonteremtés egyik legfontosabb és legköltségesebb lépése a lakásvásárlás, illetve a házépítés. Aki saját igényei szerint szeretné felépíteni otthonát, az számtalan lehetőség közül válogathat. A hagyományos tégla házaktól kezdve a könnyűszerkezetes, napok alatt tető alá húzható épületekig ma már miden létezik.
Most a szalmaházat nézzük meg kicsit közelebbről. Ez csak az utóbbi években jelent meg a köztudatban, azonban a technológia már több száz éve létezik Tulajdonképpen az őseink is hasonló házakat építettek, amikor a szalma és agyag keverékéből, úgynevezett vályogtéglákat készítettek. Az amerikai telepesek pedig szalmabálából építettek maguknak átmeneti menedéket, amíg elkészült a végleges otthonuk.
A szalmabála építészet egyre népszerűbbé vált az utóbbi időben a mi környékünkön is. Népszerűségének okai között megemlíthetjük az egyszerűséget, a praktikusságot és azt, hogy az építése igen környezetbarát. Egy ilyen ház felépítéséhez csak olyan anyagokat használnak, melynek előállítása nem károsítja a természetet. A szalmabála és a felhasznált faanyag is megújuló energiaforrás és feldolgozásuk nem jár káros anyag kibocsájtással.
A szalmabála házak energetikai szempontból is előkelő helyet foglalnak el. Igen jó a hőszigetelésük, ezért a téli fűtésszámla jóval alacsonyabb lesz. Nyáron hűtés nélkül is kellemes hőmérséklet jellemző az ilyen épületekre. Stabilitását tekintve megegyezik a hagyományos házakéval, és a vastag agyagrétegnek köszönhetően attól sem kell tartanunk, hogy tűzveszélyes lesz a szalmabála házunk.